Piłka nożna jest sportem tak popularnym, że mało kto zadaje sobie pytanie, skąd wzięła swój początek. Choć kolebką nowoczesnej gry w popularną „nogę” jest Wielka Brytania, historia tej gry rozpoczyna się… w Chinach!
Choć chińscy zawodnicy nie należą obecnie do światowej czołówki, to właśnie podobno starożytna gra o nazwie „Cuju” zainspirowała brytyjskich kolonizatorów do rozwinięcia zasad piłki nożnej.
Początki piłki nożnej – czym było Cuju?
Część „Cu” w nazwie gry oznacza „przebierać nogami”, natomiast „ju” określa skórzaną piłkę wypchaną piórami. Oczywiście nie można powiedzieć, że gra miała bardzo dużo wspólnego z tą znaną nam dzisiaj, lecz uchodzi ona za prototyp współczesnej piłki nożnej. Dawny prezydent FIFA – Seep Blatter – powiedział w 2004 roku, że narodziła się ona w Chinach. Od wtedy mówi się, że to właśnie ten kraj jest ojczyzną footballu.
Jakie były zasady gry w Cuju?
Reguły gry w Cuju zostały spisane w chińskim podręczniku wojskowym około 2500 r. p.n.e. Gra miała polegać na wrzucaniu piłki mającej 15-20 cm średnicy do niewielkiej siatki. Piłka wypełniona była włosiem lub piórami. Siatkę umieszczano kilka metrów nad ziemią na łodygach bambusa. Piłkę należało wrzucić przez otwór mający 30-40 cm. Uczestnicy byli w ciągłym ruchu, mogli posługiwać się nogami, klatką piersiową, plecami i ramionami, nie wolno im było natomiast dotknąć piłki rękoma.
Początkowo w Cuju grano często na dworze cesarskim dynastii Han. Wtedy aktywności nie uznawano za sport, a za sposób na zachowanie sprawności fizycznej, przede wszystkim dolnych kończyn. Była to rozgrywka indywidualna. Z biegiem czasu gra dotarła do Japonii i Korei, a w Europie przybrała formę znaną do dziś. Cuju przestało być uprawiane w Chinach całkowicie w 1930 roku.